23 Mart 2014

Rujun Tarihçesi


Antik Mezopotamyalı kadınlar, büyük ihtimalle ruju icat eden ve kullanan ilk kişilerdi. Yarı değerli mücevherleri öğüterek dudaklarını boyamak için bunları kullandılar. Antik İndus Vadisi Uygarlığı, yüz boyamada ruju dudaklarına sürdüler.

Antik Mısırlılar, karıştırdıkları çeşitli bitki ve hayvan yağlarını kızıl kurşun ve demir oksitle renklendirip dudaklarına sürdüler. Karışımdaki pas kokusunu gidermek için kullandıkları malzemeyse doğal malzemelerdi.Mısırlılar kırmızı-mor boya, bromite mannite ve iyot kombinesi ile elde ettikleri sıvıyı dudaklarına sürerlermiş. Kleopatranın böcekler ve karıncalar dan yapılan bir ruju kullandığı bilinmektedir. Mısırda ruj kullanımı kraliyet ailesi ve zenginlere aitti.
İslam'ın Altın Çağı'nda Arap Endülüs kozmetikçisi Abu al-Qasim al-Zahrawi, katı rujları buldu. Ortaçağ Avrupasında, ruj kilise tarafından yasaklandı ve "şeytanın cisimlenmiş hali" olarak düşünüldü, kozmetikler fahişeler için ayrıldı. Kraliçe Birinci Elizabeth zamanında ruj tekrar moda oldu ve 16. yüzyıldan sonra ruj artık heryerde kullanılmaya başlandı. Avrupa ülkelerinin çoğunda ruj balmumu ve kırmızı boyadan yapılmaktaydı. Kraliçe Birinci Elizabeth sayesinde siyah ruj ingilterede çok moda oldu. Kraliçe Victoria zamanında ise ruj sadece sahne sanatçıları tarafından kullanılmaya başladı. 18. yüzyılda ruj erkekler arasında da yaygınlaştı ve Fransız mahkemelerinde yüzlerini öne çıkarmak isteyen görevliler dudaklarını boyarlardı.
19. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri'nde ruj, kırmızı boya ile renklendirildi.
Modern Rujun Tarihi
Modern ruj 1884 yılında Paris’te görücüye çıktı. Rujlar ipekten yapılmış koruma kesesi içerisinde idi ve hint yağı ve geyik donyağından yapılmaktaydı. 1920 lerde siyah ruj yeniden moda oldu. Sessiz sinema filmlerinin çoğunda oyuncular siyah ruj kullanmışlardı.
1930 lara itilen tüp içerisindeki rujun icatı damga vurdu. Özellile ABD de hemen en çok satılanlar listesinde yer aldı. 1940 yılına kadar bir çok renkte ruj imal edildi.
1940 larda ise dönerek itilen günümüz rujlarının ilk örnekleri icat edildi. O zamanın filmlerinde rol alan kadınların mutlaka ruj ile ilgili bir kaç sahnesi bulunmaktaydı. Dünya Sayaşının sonunda ruj en çok kullanılan makyaj malzemesi olmuştu ve neredeyse her kadının çantasında en az bir tane bulunmaktaydı.
    Kaynak Wikipedia ilkkimbuldu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.