9 Ocak 2014

Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler


Güzel olmak, öncelikle sağlıklı olmak demektir. Çekiciliğin temelini meydana getiren bakış ve hareket canlılığını, göz ve cilt parlaklığını yalnız sağlık verir. Sağlıklı bir cildin kuralıda temizlikten geçer. Ne türde bakım uygulanırsa uygulansın yüzünüzü doğru şekilde yıkamalı ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Yüz yıkamanın da doğru şekli olur mu demeyin… Elbette en hassas bölgelerden olan yüzümüz için doğru yıkama şekli güzelliği de beraberinde getirir.
Sabahları cildimizi saf suyla yıkamamız gerekir. Saf su yoksa eğer çeşme suyuyla yıkanabilir. Daha sonra nemlendirici kullanarak nemlendirmeliyiz. Gözaltlarını masaj yapar gibi temizlemeliyiz. Peeling etkileri çok önemlidir. Cildinizde sorun yoksa ayda bir ya da iki ayda bir hafif peeling yapılmalıdır. Cildiniz çok sorunluysa, siyah nokta varsa, akne ya da ölü tabaka çok yoğunsa, önce cildi nemlendirip onun üzerine peeling yapılmalıdır. İyi nemlendirme veya temizlemeyle birçok cilt probleminin üstesinden gelinebilir.
Bu konuda kısa ve önemli bilgiler şöyle sıralanabilir:
* Yüzünüzü anti bakteriyel sabunla yıkamaya özen göstermelisiniz.
* Önce yüzünüzü ıslatın ve temizleme ürününü cilt ıslakken uygulayın.
* Yüz iyice yıkandıktan sonra yine çok iyi durulayın.
* Asla çok sıcak ve çok soğuk suyla yıkamayın, ılık suyla yıkamaya çalışın.
* Cilt tipine uygun temizleyici ürünler kullanın.
* Kalıp şeklindeki sert sabunları yüzünüze sürmeyin.
* Kesinlikle yüzünüze lif sürmeyin ya da sert cilt fırçalarıyla fırçalamayın.
Nasıl yıkamalı?
Önce ellerinizi cildinize uygun bir sabunla yıkayın, sonra ılık su ile yüzünüzü ıslatın ve sonra temizleyici kalıp sabun ya da sıvıysa elinizde köpürtün. Elinizde köpürttüğünüz sabunu yüzünüzün tamamına yayın. Alın, yanak ve burun kenarlarınızı hassas olduğundan yavaşça ovuşturun, bu sayede daha iyi temizlenmiş olacaktır. En sonunda sadece su ile durulayın. Temiz bir havlu ile bastırmadan yüzünüzü kurulayın.
GECE BAKIMI
Bazı insanlar günün yoğunluğundan olsa gerek cilt bakımlarını genellikle gece yapmayı tercih ederler. Fakat yine de temizlemenin "eksiksiz" yapılması çok ender görülür; genellikle bir an önce uyumak için üstünkörü yapılır. Bu da gözeneklerinizin açılmasını engellediği gibi siyah nokta ve sivilce oluşumunu da arttırır. Ne kadar yorgun olsanız olun, hiçbir zaman giyinik olarak yatmak aklınıza gelmez, o zaman yüzünüzü de soyun!
Gece bakımı için üretilmiş olan gece kremleri 40 yaş altı için uygun olmadığından kullanımı da yanlıştır. Bunun yerine gece cilt temizlenip güzelce yıkandıktan sonra nemlendirici kullanılması yeterli olacaktır. Gece bakımı gözaltı ve şakak bölgelerine lenf dranajı yapılarak desteklenebilir. Bu uygulamalar gereksiz yere satın alınan pahalı kremlerinde önüne geçecek doğal bir güzelliğe sahip olunacaktır. Lenf dranajı denilen şey ise gözaltı ve şakaklara ayrı olarak günde 20-30 tur yapılan masajdır. Bu uygulama her gün eğer vaktiniz yoksa her gece düzenli olarak yapılmalıdır. 
Her gece yapılacak hareketler
• Saçlarınızı deri, sünger veya latexten bir bantla koruyun; bu, yüzünüzün tamamen serbest kalmasını sağlayacaktır.
• Gözlerinizi temizlemekle başlayın işe. Gözler için temizleyici özel bir losyon alın. Gözyaşının ki ne eş bir Ph içerdiğinden hiçbir tahriş, hiçbir iğnelenme, hiçbir kızarıklık yapma
z. Bir pamuk tampon alın ve nemlendirin. Bunu losyona batırın sonra da yayın. Kaşların başlangıcından başlayarak alt kirpiklere kadar kaydırın ve tamponu şakaklara doğru çekin. Geri dönün ve aynı hareketi ters yönde yapın: gözün iç köşesinden hareket edin yelpaze şeklinde kaşların başlangıcına doğru çıkın. Daha sonra, dudaklarınızın temizlenmesine geçin. Böylece, ruja “bu­laşmaktan” kurtuluyorsunuz. Pamuktan bir tampon alın, temizleyici sütünüze batırın ve ortasında Özellikle durarak, dudak­larınız üzerinde hafifçe gezdirin. Pamuğu ters çevirin ve İşleme yeniden başlayın.
• Daha sonra yüzünüzün genelini temizleyin. Unut­mayın ki temizlik çenede ve çene altında durmuyor, boyuna ve göğüslere kadar ini­yor.
-Yüzünüze bu maddeden küçük küçük parçalar koyun.
-Hazırlanmış ve önceden nemlendirilmiş pamuktan bir tampon alın.
-Boynun sol kenarından başlayın; pamuk parçasını aşağıdan yukarıya doğru, alına kadar, yuvarlak bîr hareketle “koşturun”
-Sağ kenar için de aynı şekilde davranın.
-Burun kanatlarının üzerinde durun.
-Yalnız boyun için, yukardan aşağıya doğru hareket edin.
-Bütün makyaj izlerinden iyice kurtula­bilmek için, işlemi tekrarlayın.
• Emici bir kâğıt mendil alın ve tuvalet eldiveni gibi elinizin üzerine sarın. Sonra, deriniz üzerinde toplanan ince yağ tabaka­sını çıkarın.
• Daha sonra, cildinize uygun bir losyon toniğe batırılmış pamuğu hafif darbelerle gezdirerek yüzünüzü gerginleştirin. Ve son olarak cildinize nemlendirici uygulayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.