6 Ocak 2014

Hayatı Kolaylaştıran Püf Noktaları 2


Kapta Biriken Kirecin Temizlenmesi
Su kaynattığınız kaptaki kireci temizlemek için kabın içine yumurta kabuklarını birakıp kaynatın. Tertemiz olur.

Süpürgelerin Sağlamlaştırılması
Süpürgelerin dayanması için, alır almaz gayet sıcaksu içerisinde bırakmalı. Su soğuyunca çıkarıp silkmeli ve kurutmalıdır. Bu suretle süpürgenin telleri sertleşir. Ayda yahut onbeş günde bir bu işlemi tekrarlamak süpürgeyi hem temizler. hem sağlamlaştırır.

Emaye Kaplar
Emaye tencere, kepçe gibi şeylerin emaye kısımlarının çatlayıp, dökülmesi, üzerinde veya içinde siyah lekeler olması, çirkin bir manzara gösterdikten baska tehlikelidir. Buna mani olmak için: Yeni alınan emaye bir kabı, soğuk su dolu derin bir tencere içine yerlestirerek ateşe koymalı, fokur fokur kaynatmalı, ateşten indirerek soğumaya bırakmalı. Soğuyunca kurulayıp, raflara yerleştirmeli.

Ütü Altlarının Temizlenmesi
Ütününüzün altının pırıl pırıl olmasını istiyorsanız, temiz bir kağıt parçası ve biraz diş macunuyla bunu sağlayabilirsiniz. Kağıdı ıslatıp ütünüzün altını- isterseniz yanlarını da- biraz diş macunuyla ovun. Sonra kuru bir kağıtla kurulayıp parlatın.

Süt Kaplarının Temizlenmesi
Çay yapraklarıni şişeye doldurun. Üzerine ılık ve sabunlu su koyarak hızla çalkalayın.

Halıların Temizlenmesi
Haftada bir ilik su içerisine çok az amonyak atmali ve bu amonyakli su ile halilari silmelidir.Bu temizlik halilari ayni zamanda güvelere karsi da muhafaza eder.

Deri Kapli Mobilyalar
Deri kapli mobilyalar limon ya da portakal kabuguyla ovulursa yeni görünüslü olur.
Kadife Kapli Mobilyalar
Kadife kapli koltukların kadifeleri sirkeli suyla silinirse çok güzel parlar.
Alçıdan Yapılmış Eşyaların Temizlenmesi


Sıcak su ve kola ile yapilan koyu hamur, kalin bir tabaka halinde temizlenecek yüzeye sürülür. Kurumaya birakilir. Tamamen kuruyunca çatlar ve bütün pislikleri alarak parça parça dökülür.

Saç Firçalarınin Temizliği
Saç fırçalarının temizliği pratik olarak iki yolla temizlenir. Su ile veya kuru bir sekilde. Su ile temizlemek için firçayi ilik sabunlu su ile yikamali sonra dört bardak su içerisine yarim kahve kasigiamonyak atarak meydana getirdiğınız sivinin içine irçayi koymali, bes on dakika bekletilmelidir. Daha sonra ilik bir suda çalkalanarak kurumaya birakilmalidir. Firçalari kuru temizlemek için kepek kullanilir. Isitilan kuru kepek firçanin üstüne dökülür ve bir baska firçayla firçalanarak temizlenmesi saglanir.

Alüminyum kaplar
Alüminyum kapların zamanla kararmasi insanin mutfakta çalisma zevkini kaçirir. Halbuki bunu kolayca önlemek mümkündür. Alüminyum kaplarınizi su ve bolca sirke koyarak kaynatin. Hepsi piril piril olacaktır.

Bal lekesi
Hemen temizlenmeyen bal lekelerini çikarmak zordur. Ama leke olur olmaz hemen ilik suyla yikanir ve durulanirsa lekeden eser kalmaz.

Tül perdeler
Beyaz tül perdeler, pencerede dura dura kararir, degil mi? Gerçi önceleri, yikamayla bu siyahlik gider ama, daha sonralari bu kararmayi gidermek kolay olmaz. Onun için size tavsiyemiz yikama suyuna 1-2 çorba kasigi toz seker katmanizdir.

Blendır temizliği
Mutfakların vazgeçilmez yardimcilarından blendirlari temizlemek epey yorucudur. Fakat, pratik bir yolla blendiri çok kolay temizleyebilirsiniz. Bunun için, blendirin yarisina kadar, ilik su doldurun ve çalistirin, içindeki tüm lekelerin çiktigini göreceksiniz.

Bakır tencereler
Bakır tencerelerinizi ve bu malzemeden yapilan diger tüm esyalarınizi, kaya tuzu ve sirke ile silerek ilk günkü isiltisina kavusturabilirsiniz.

Çatal bıçaklarınız kararıyorsa
Bulasik makinesi çatal, biçaklarınizi karartiyorsa, bunu önlemenin kolayi var. Bulasik makinesinin deterjan gözüne ayda bir kere olmak üzere çamasir suyu koyun. Böylece çatal ve biçaklarınızın kararmasini engellediğınız gibi onlari parlatmis da olursunuz.

Çelik tencereleri temizlerken
Yemek yaparken çelik tencereniz yandiysa, sakin üzülmeyin. Tencerenizi yeniden piril piril yapabilirsiniz. Bunun için 1 tatli kasigi karbonat ve 1 fincan sirkeyi tencerenizde kaynatin. Hem üzerine isleyen kara lekeler çikacak, hem de tencereniz tertemiz olacaktır.

Diş macununuz bittiyse
Bir sabah uyandiğınızda dis macununuzun kalmadigini görürseniz ne yaparsiniz? Dislerinizi firçaniza damlatacağınız 1-2 damla limonla firçalayin ancak çalkalamayin. Ise yaradigini göreceksiniz.

Etiket izleri
Özellikle süs esyalarında ve çesitli mutfak aletlerinin üzerinde etiketler bulunur. Etiketi çikardiğınız zaman da mutlaka izi kalir. Bu izi yoketmek için, etiket izi olan esyaların üzerine mobilya cilasi sürüp, yumusak bir bezle silin. Hiçbir iz kalmayacaktır.

Fırın ızgaraları
Özellikle firinda et kizarttiğınız zaman, izgaralar çok kirlenir. Yikarken de, izgaralari temizlemek biraz zor gelebilir. Fakat izgaralari islatip, ponza tasiyla ovarsaniz tüm yagların ve lekelerin çiktigini, izgaranin piril piril oldugunu göreceksiniz.

Fincandaki izler
Kahve ve çay bazen fincanlarda çikmayan lekeler birakir. Iste acil ve etkili bir çözüm. Nemli bir havluyu deterjanli suya batirip çikarin ve lekenin üzerini ovusturarak silin. Diger bir yöntem ise dis macunu ile temizlemektir.

Halılarınızın rengini korumak için
Salondaki halilarınızın rengi gittikçe soluyor ve üzerini toz kapliyorsa, 1 kova suyun içine 1 fincan gaz koyun. Bu gazli suyla sildiğınızde halilarıniz hem dezenfekte olur, hem de temizlenir. Tabii rengi de ilk alindigi gibi canli ve parlak olur.

Kristaller
Kristal bardaklar yikandikça isiltisini kaybeder ve mat bir görünüm kazanmaya baslar. Fakat, kristal bardaklarınizi yikarken kullandiğınız deterjana yarim su bardagi sirke ve tuz ekleyip, öyle durular saniz ilk günkü gibi parladiklarıni görürsünüz.

Sararmalar
Plastik esyalar zamanla sararir. Eski haline döndürmek için onlari yarim saat boyunca biraz beyazlatici katacağınız sicak suda bekletin. Eger yüksek isidan ötürü ütünüzün demiri sarardiysa oksijenli suyla ovmaniz yeterli olacaktır.

Kahve değirmeni temizliği
Kahve degirmeninizde baska seyler çektiğınız zaman, genelde çekilen seylerin kokusu kalir ve bu koku çektiğınız kahveye sinebilir. Kahve degirmenini temizlemek ise hiç kolay degildir. Kokuyu çikarmak için; bayat ekmegi parçalara ayirin ve kahve degirmeninde çekin. Böylece kahve degirmeninde olusan kokular ekmek tarafindan alinmis olacak ve kokudan eser kalmayacaktır.

Kararan vazolar
Eger altin kaplamali çelik vazonuzun zamanla mat bir görünüm aldigindan yakiniyorsaniz, saf alkole batirilmis bir pamukla silerek, eski parlakligina kavusma
sini saglayabilirsiniz.

Kepekle gelen temizlik
Kepek çok iyi bir temizlik aracidir. Muslin kumaslar kepek suyuyla iyi temizlenir. Kepek suyuyla yikanan saçlar piril piril olur. Yine kepek suyuyla yapilan banyo da cilde çok iyi gelir.

Mutfak tezgahinin temizliği
Mutfak tezgahinizin tertemiz olmasini ve mis gibi kokmasini ister misiniz? O halde küçük bir legene su doldurup içine sikilmis limon suyu veya bir miktar tuz atin. Bu suyla bir bezi islatip, silin. Böylece tezgahinizin üzerine yapisan lekelerden kurtulmaniz çok daha kolay olacaktır.

* Mutfağınızin güzel kokmasini istiyorsaniz, bir parça alüminyum kagit üzerine tarçin serptikten sonra, bunu sicak firinin içine koyun ve firinin kapagini açik birakin.

* Mutfak tezgahinin altinda yer alan ahsap çekmeceler, zamanla eskir ve zor açilmaya baslar. Bu durumda tek yapmaniz gereken, çekmecelerin kenarlarına talk pudrasi serpmek ya da mum sürmek. Böylece, çekmeceleriniz ilk günkü gibi kolayca açilacaktır.

Muşamba temizliği
Mutfağınızda yerde veya masanizin üzerine serili musambaların üzerine salça damladiysa, çok kolay bir yöntemle bu lekeden kurtulabilirsiniz. Bir miktar asetonu bir bezin üzerine döküp, musambalarınizi bununla silin. Musambalarınızın üzerindeki leke yok olacaktır. 

Nalyon folyolar
Yiyecek kaplarınin üzerini örtmek ve yiyecekleri korumak için kullanılan naylon folyolari buzdolabinda saklarsaniz, soguktan dolayi ucu daha da belirginlesir. Ve gerektigi zaman buzdolabindan alip, vakit kaybetmeden kolayca rulosundan çikarabilirsiniz.

Çaydanlık temizliği
Çok sevdiğınız çaydanliğınız zamanla mat bir görünüme bürünebilir. Yarim bardak sirkeye bir tutam tuz atip, sert bir süngeri buna batirarak çaydanligi silmeyi deneyin; eski parlakligina hemen kavustugunu göreceksiniz. 

Pirinçler
Pirinç esyalarınizi parlatmak için temizleme suyuna birkaç damla limon damlatin ve bununla iyice ovusturarak silin. Yataklarınızın pirinç baslarıni sikilmis yarim limonla iyice ovusturun, piril piril olacak ve içiniz rahat edecek. 

Peçeteleriniz karışmasın
Sofrada peçetelerinizin karismasini önlemek için, degisik renkte peçeteler kullanabilirsiniz. Bu suretle hem peçeteler birbirine karismaz, hem de sofranizin görünümü daha zevkli olur.

Sirke
Dondurulmus eti az sirkeli suda bekletmek daha kolay çözülmesini saglar.

Yosunlar
Su siselerinin dibi zamanla yosun tutar. Bu da hem kötü bir görüntüye, hem de pis bir kokuya yol açar. Bunu yoketmek için, şişelerin içine gazete parçaları atıp, içine su doldurun. Birkaç saat sonra çalkalayın. Ve gazete parçalarıni içinden çikartin. Daha sonra deterjanli sicak suyla yıkayın. Böylece yosunlardan kolayca kurtulmuş olursunuz.

Porselenlerdeki çatlaklar
Yemek takımınızdaki tabakların çatlaklar nedeniyle kırılmalarından ve takımın bozulmasından korkuyorsanız; çatlak tabağı bir tencereye yerleştirip süt ile doldurun. Çok kısık ateşte 45 dakika kaynatın ve soğumaya bırakın. Çatlaklardan eser kalmayacaktır. Aynı işlemi tüm porselen objeleriniz için deneyebilirsiniz.

Tahta kaşıklar
Mutfakta kullanılan tahta kaşıklar renklerini çabucak kaybeder, kahverengine dönüşürler. Bunu bir dereceye kadar önlemek istiyorsanız, tahta kaşıkları, kullanmadan önce duru suda iyice ıslatıp kullanırsanız daha iyi netice alirsiniz.

Tahta kaplar
Özellikle salatalar için kullanılan tahta kaplar, masaya ayrı bir sıklık katar. Fakat, bu tahta kapları suyun içinde bırakırsanız, yıpranıp çatlar. Bunun için, kullandıktan sonra hiç bekletmeden hemen yıkayıp, kurulayın. Tahtaların bozulmasını önlemiş olursunuz.

Toprak kaplar
Toprak kaplarınızın içinde patates kabuklarını kaynatarak, kaptaki sararan kısımların eski görünümüne kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Toprak tencereler
Toprak tencereler ya da çömlekler yeni alındıklarında küçük çatlaklar oluşması nedeniyle kırılma tehlikesiyle karşı karşıiyadırlar. Bunu önlemek için toprak tencerelerinizi kullanmadan önce 3/4 'ünü sirkeli sicak suyla doldurun. 24 saat bekletin ve soğuk suyla yıkayın. Bu işlemlerden sonra her türlü yemeği pişirmeye hazır olacaktır. 

Çamaşırlarınızın yani sıra yikayabilecekleriniz
Otomatik çamaşır makinanızda çamaşırlarınızın yani sıra espadrillerinizi, koton spor ayakkabılarınızı, vinleks çantalarınızı ve anoraklarınızı da yikayabileceğınızi biliyor muydunuz? Bu esyalarınizi hassas bir yikama programında temizlemeli, daha sonra sıcak bir ortamda iyice kurutmalısınız.

Uzun ömürlü mum
Mumlar, özellikle romantik yemeklerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Mumların ömrünü uzatmak için, kullanmadan 2 saat önce buzdolabının derin dondurucusuna koyup bekletin. Böylece, mumun eriyip masa örtüsüne damlamasını, ya da şamdanda çıkarılmayacak izler bırakmasını önlemiş olursunuz.

Yazlık evlerdeki nem
Dolablarınızın içi rutubetlenirse, askılara aşacağınız, okullarda kullanılan beyaz tebeşir bu sorundan sizi kurtaracaktır.

Yumuşak havlu
Eski havlularınizi yumusatabilmek için yikadiktan sonra bolca mutfak tuzu dökülmüs sicak suda bir saat bekletin. Havlularınızın ne kadar yumusadigina inanamayacaksiniz.

Zararsız mum
Mumlarınızın damlamamasini istiyorsaniz, size bir önerimiz var: 3 saat süre ile mumlari tuzlu suda bekletin ve daha sonra bir bezle kurulayin. Artik hiç damlatmayacak ve leke yapmayacaklardir.

Follow my blog with Bloglovin

2 yorum:

Yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.