20 Şubat 2013

Mona Lisa nın Gerçek Kimliği Bulundu

Ayy bunu yeni mi öğrendin demeyin erken ya da geç fark etmez önemli olan öğrenmek. Bende öğrendiğimi sizlerle paylaşıyorum.

Leonardo Da Vinci yazılarında şifreler kullanırdı. Bu yeni iddaalar Leonardo'nun en büyük eserinin içinde gizli ve aykırı mesajların saklı olabileceğini söylüyor. Mona Lisa'nın arkasındaki köprünün altında 72 sayısını ve sağ gözünde L sol gözünde de S harfi olduğunu buldular. L harfi Da Vinci'nin baş harfiyse S harfi kime aitti ?
Arka plandaki ufuk çizgisi de uyumlu olmadığını düşünürsek ressam kasıtlı olarak yanlış yapmış olabilir. Yani bilinç altımız ufuk çizgisini birleştirmeye çalışırken beynimizde animasyon hissi uyandırıyor. Ayrıca resmin zıt kenarlarını birleştirdiğinizde sürekli bir manzara elde ediyorsunuz yani manzaranın devamı niteliğinde.
S harfinin Salai yi temsil ettiği düşünülüyor. Da Vinci nin 25 yıllık yardımcısı ve öğrencisiydi. 

Da Vinci nin ilham perisi,modeli ve pek çok kişiye göre genç sevgilisi. Burun yapısı, gözler, çene çizgisi aynı. Asıl model aslında Leonardo nun tablolarında görülen genç bir erkek olabilir mi ?
Portrenin birden fazla insanı barındırması mümkün mü ?
O dönemde eş cinsellik yasa dışıydı. Cezası ölümdü. Tabloyu 16 yıl boyunca taşımasının sebebi bu olabilir miydi ?


MONA LİSA
MON SALAİ

Tablodaki 72 sayısıyla bir bağlantı var mı ? Kabala adı verilen bir mistik öğreti Da Vinci nin döneminde vardı ama o bu dine bağlı değildi. Ancak 7 ve 2 karakterlerinin doğanın yasalarının üstesinden gelme gücüne sahip Tanrı nın Kabala inancındaki 72 adına işaret edebileceği düşünülüyor. 7 dünyanın yedi günlük yaratılışını 2 rakamı ise erkekle dişi arasındaki zıtlığı ve aralarındaki birleşmeyi simgeler. Yarı erkek yarı kadın.
Leonardo tablonun içine bir bilgi gizledi ve iki modeli birleştirdi. Kadın olan Lisa Gerardiniyle feminen erkek Salai

8 yorum:

 1. bu Leonardo da acayip bir adam. insan şifreyi söyler de öyle gider :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. işte kendini gizemli kılmış benden sonrakiler uğraşsın biraz demiş :)

   Sil
 2. Bende yeni öğrendim çok ayıp hemen susuyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öğrenince çok şaşırdım bende çok ilginç :)

   Sil
 3. bence monalısanın yuzu 2 kısıdn oluşuyor bırıncı yuz vincinin ogrencısı aynı zamanda sevgilisi olan lisa gherardini ve ıkıncı yuz ıs Leonardo da vincinin

  YanıtlaSil
 4. sen bunu nereden öğrendin

  YanıtlaSil

Yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.