11 Kasım 2012

Pazar Kuşağı

Bu hafta psikoloji-bilim kurgu tarzında bir film seçtim. Adrien Brody sanırım bütün filmlerinde dayak yiyor yada tartaklanıyor. Ama oyunculuk kalitesi çok iyi. Filmde geçmişle gelecek arsında gidip gelen Jack Starks önce hayal gördüğünü sanıyor ama sonradan her şeyi anlayınca hayatının son saatlerini aşık olduğu kızın hayatını kurtarmak için harcıyor.


ÇILDIRIŞ (The Jacket)

Film Özeti
Jack Starks, Körfez Savaşı sırasından başından ağır yaralanmasına rağmen hayatta kalabilmiş eski bir askerdir. İyileşmesine rağmen sürekli hafıza problemleri yaşayan Jack, hiç akrabası da olmadığı için bu krizleri daha da ağır geçirmektedir. Son çare olarak doğduğu kasabaya, Vermont’a geri dönmeye karar verir.Otostopla yoluna devam eden Jack, arabası bozulmuş sarhoş bir kadına yardım eder. Kadının 8 yaşında bir kızı vardır. Kanada sınırını geçmek üzere yol alan bir adam tarafından arabaya alınırlar ve biraz ileride polis kontrolü ile karşılarşırlar.Jack’in gelgitlerle dolu hafızasındaki son görüntüler bunlardır. Kendine geldiğinde bir akıl hastanesine hapsedildiğini fark eden genç adam, bir polis memurunu öldürmekle suçlanmaktadır. Olayla ilgili hiçbir şey hatırlamayan Jack, kendisine deneysel ilaçlar verip işi daha da çıkılmaz hale getiren Dr. Becker’ın hastasıdır.Düşle gerçek arasında gidip gelen adam, Jackie adında bir kızla tanıştığını hatta bir geceyi onun evinde geçirdiğini hatırlar. Kurtuluşu bu genç kadının ellerinde midir, yoksa düşlerindeki gibi dört gün sonra ölecek midir?

Filmde Jack Starks'ın aşık olduğu kızın annesine yazdığı mektup. Gerçekten etkileyici
Bazen, sadece söyleyebildiğimiz şeyler arasında yaşadığımızı düşünüyorum. Başkasına olmadı, bana oldu. Bazen garipliklerin üstesinden gelmek için yaşarız. Ben deli değilim öyle olduğumu düşünseler bile. Ben de herkesle aynı dünyada yaşıyorum. Sadece sende olan şeyin daha fazlasını görüyorum. Yarın cesedimi bulacaklar.Eğer inanmıyorsan kontrol edebilirsin. Ölümümden sonraki hayatı gördüm ve sana söylüyorum; çünkü bu, kendine ve kızına daha iyi bir hayat sağlamanın tek yolu. Jean, bir gün sigara içerken uyuyakalacaksın ve yanarak öleceksin. Kızın büyüdü ve senin şu anda sürdüğün hayatın aynısının acısıyla yaşıyor. Ve seni çok özlüyor.Hayat bazen gerçekte bir ölüm haberiyle başlar.Bu her şeyi bitirebilir; olmasını çok az istediğinde bile. Hayatta asıl önemli olan hala yaşıyorken, asla geç olmadığına inanmaktır. İnan bana Jean, durum ne kadar kötü görünürse görünsün uyanıkken, uyurken olduğundan daha iyi görünür. Ölünce, olmasını istediğin tek bir şey var. Geri dönmek.” (Starks)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.