1 Temmuz 2012

Karpuzun Faydaları

Yaz geldiği zaman bir çok güzel meyve çıkar ama bence en güzeli karpuzdur. Yaz sıcağında sulu sulu buz gibi karpuz insanı ferahlatır. Hatta Adana gibi bunaltıcı sıcağı olan bir yerde yaşıyorsanız karpuz hayat kurtaran bir meyvedir. Biz çok bunaldığımızda akşam yemeği yerine bile yiyoruz. Çünkü yemekler artık ağır geliyor sıcaklarda insanın yemek canı istemiyor. Sizde karpuz, peynir ve pide üçlüsünü akşam yemeği yerine deneyin pişman olmazsınız.

Şimdi gelelim faydalarına:
karpuz

Yaz sıcağında en lezzetli serinleme yollarından biri olan karpuzun kanser çeşitlerine karşı olan tedavi edici ve koruyucu etkisinin yanı sıra kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı olduğu bildirildi.
Karpuzun, bol miktarda  ve  özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan beta-karoten içerdiğini belirten uzmanlar, içerdiği  da kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olduğunu vurguladı.
Uzmanlar, aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenleyen ve bağırsak kanserini önlemede rol oynayan karpuzun çekirdeklerinin de, içinde bulunan cucurbocitrin adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olduğunu kaydetti.
Karpuz nasıl seçilmeli?
Uzmanlar,  ve  içermediğinden ve kalorisi de düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyetlerde özel bir yeri bulunan karpuzun tüketilmesi için olgunlaşmış olmasına özen gösterilmesi gerektiğini bildirdi.
Tatlı ve sulu, olgun bir  için kabuğunun renginin parlak değil mat olmasına ve tırnağınızla hafifçe kazıdığınızda yeşil kısmının kolayca çıkmasına, toprağa oturan kısmının renginin açık sarı olmasına, beyaz veya yeşil olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, eğer kesmece karpuz alacaksanız içinin renginin parlak kırmızı, çekirdeklerinin de koyu kahverengi veya siyah renkte olmasına dikkat edilmesini istedi. (seçerken karpuzu elinize alıp vurun tok ses çıkarsa tamamdır.:))
Sıcak yaz günlerinde içerdiği su oranı ile susuzluğa ilaç gibi gelen karpuz daha çok sıcak iklimlerde yetişen, sarırenkli çiçekler açan, iri meyveli bir bitkidir. Karpuzun kalori oranı düşüktür. %90’ı su olan karpuz, vücudun sıvı ihtiyacını büyük oranda karşılamasının yanında, B ve C vitamini ile sodyum, kalsiyum, potasyum ve demir mineralleri açısından zengin bir meyvedir.
Karpuzun faydaları
Çok iyi bir idrar söktürücü olan karpuz, vücuttaki atık maddeleri, bağırsakları ve kanı temizler. Kalbi koruyucu etkisi de vardır.
Karpuz, soğuk algınlığına iyi gelir ve cinsel gücü arttırır. Vücuda zindelik, serinlik ve ferahlık verir.
Börekleri çalıştırarak böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Kemik gelişimini de destekler.
Karpuz nasıl tüketilmeli?
Olgunlaşmış karpuz taze olarak yenir. Karpuzun keleklerinden ise turşu yapılır. Bala zencefil katılıp karpuzla yenirse balgamı söker.

Karpuzdan en iyi şekilde faydalanmak için yemeklerden önce ve mümkün olduğunca kabuklarının iç kısmı ile birlikte yemek daha faydalıdır.
                                                                            http://www.sagliksiteniz.com sitesinden alıntıdır.


                                                                     

1 yorum:

  1. :/ karpuzu çok sevmediğim için şu an kendime çok kızıyorum ya şu yaz sıcaklarında sevilmez diyenler çok bana :)

    YanıtlaSil

Yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.