16 Haziran 2012

Güneş Kremlerinin FaydalarıGüneş kremleri, güneşin vermiş olduğu ultraviyole ışınlarının tenimize geçmemesini sağlayan cilt korucusudur.Ultraviyole ışınları kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar UV-A ve UV-B ışınlarıdır. Özellikle cilt kanseri riskini artıran UV-A ışınıdır. Diğer UV-A ışını ise UV-B ye göre daha az zararlıdır. UV-A ışını cildin yakmasına ve hassas cilt tiplerinde soyulma oluşmasına neden olur.
Benim cildim hassas değil o yüzden kullanmama gerek yok diyerek söylenmemesi gerekiyor. Çünkü güneşin zararlı ışınları bütün cilt tiplerine geçer. Ancak özellikle hassas ve bazı cilt tipleri güneşin zararlı ışınlarından daha fazla zararlarını görülür.
Güneş Kremi Seçimi: Hangi Güneş Kremini Kullanmalıyım?
Cildimiz için kullanacağımız güneş kreminin özelliklerinde UV-A ve UV-B güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi olması gerekiyor. Daha da incelersek alacağımız güneş kreminin içeriğinde titanyum dioksit, çinko oksit, ekamsül, avobenzon olup olmadığını dikkat edin. Çünkü bu maddeler UV-A güneş ışınlarının etkisi oldukça azaltır. Bu maddelerin sadece biri olmasına güvenip almayın. Çünkü bu maddeler tek başlarına güneşin kanser yapıcı ultraviyole ışınlarından cildinizi koruyamaz. Bunun için güneş kreminde pahalı krem daha iyidir ucuz krem kötüdür diye bir kavram yoktur. Güneş kremi kalitesini içeriği belli eder. Eğer içerisinde titanyum dioksit, çinko oksit, ekamsül, avobenzon var ise ve UV-A , UV-B ışınlarına karşı koruyor ise o kaliteli bir güneş kremidir.
Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Kullanımı
Güneş kremi kullanırken cilt tipimizi tanımamız artı sağlayacaktır. Çünkü cildimiz hassas ise daha yoğun kullanmanız gerekir. Güneş kremini, güneşe çıkmadan 15 -30 dakika önce cilde sürülmelidir. Güneşe uzun bir süre maruz kalacaksak eğer ilk yarım saatinden sonra tekrar kullanılması gerekmektedir. Güneş banyosu yapmak isteyenler ise bu yarım saatten iki saat sonra tekrar kullanmalıdır. Cildin üç cm karelik alanına yaklaşık olarak iki ml güneş kremi sürmeniz gerekiyor. Ellerinizle masaj hareketleri yaparak cilde dağıtın ve yedirin. Cilde bir miktar kalacaktır. Kalan kremi cilt kendi kendine emilimini sağlayacaktır. Sürülen güneş kremini mendille yada havlu ile almaya çalışmayın. Eğer mendil ve havlu ile alırsanız güneş kremin hiçbir etkisini göremezsiniz.
VEee son olarada Adana gibi kavurucu sıcak ve güneşin hiç kaybolmadığı bir yerde yaşıyorsanız
50 spf değil 100 spf olsa anca korur iyi geceler :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.